Ne-am mutat www.rockoteca.info

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Capitolul 20,21

In jos 
AutorMesaj
Lostinthedarkness
Administrator
Administrator

Scorpion Numarul mesajelor : 649
Varsta : 24
Localizare : Acvanistan
Puncte : 826
Data de inscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: Capitolul 20,21   Vin Mai 08, 2009 9:18 am

Capitolul 20-Recunoasterea

L-am visat pe David viu,eram in casda noastra veche...stiam ca e viu deoarece ii recunosteam gesturile pe care le avea.M-am trezit dintr-o data de parca as fi avut un cosmar.
Am plecat la vanatoare,eram asa de insetata.Vanasem o caprioara tanara.Apoi am intrat la Alexandru in camera,avand la mine bucata de material gasita dupa accident.El dormea ca un prunc,iar eu ii verificam bluza.Era rupta.
-Ce cauti aici?a intrebat Alexandru.
Nu il simtisem cand se trezi,nici macar nu i-am auzit gandurile.
-Voiam sa vad daca dormi...am raspuns cu greu.
Ii citeam in minte si stia ca minteam.
-Dar oricum plecam asa ca...
-Stai!m-a oprit.
-Ce-i?
Nu a raspuns.Am plecat repede inainte sa mai spuna ceva.M-am ascuns in tr-un colt don camera mea si incepusem sa plang.
Dimineata mi-a fost frica sa dau ochii cu ceilalti.Niciodata nu mai avusesem acea stare-sau nu am mai avut-o dupa ce am devenit un vampir-.Ma simteam singura parca pentru a mia oara.Pamantul se cutremura in jurul meu.
-Iris,uita-l!
M-am trezit brusc.A fost doar un cosmar,cel mai rau cosmar de pana acum.
-Mama,esti bine?a intrebat Iuliana,varandu-si capul pe usa.

Capitolul 21-In pod

Iuliana era o fiinta fragila si nu se amesteca in treburile adultilor decat daca ii dadeam voie.
-Nu prea,de ce?intrebai eu.
-Te-am auzit tipand.
-Ahh,dar tu unde pleci?(Iliana era imbracata elegant)
-Ies in oras cu Ines.Pot,nu?
-Desigur,dar ai grija!
-Promit!
Afara ploua.Parca ploaia cadea din stele,oprindu-se pe pamantul uscat.Era o luna mohorata,luna noiembrie.Iar ziua mea se apropria din nou.
Nu voiam sa o petrec fara David,fara zambetul lui care ma facea fericita.Ma holbam sec la portretul nostru:al meu si a lui David.Eram asa de fericiti sau cel putin asa paream dar stiu ca asa a fost,altfel nu m-as fi simtit asa de pustie pe dinauntru.
Ploaia batea incet la fereastra,chemandu-ma parca la ea.De multe ori am crezut ca David...gandurile mi-au fost intrerupte de scartaitul podele.Cineva era in pod.
Am urcat scarile de marmura ce duceau spre ultimul etaj.De acolo am urcat scarile din lemn de brad,spre pod.Peretii erau acoperiti cu vopsea galbena aurie.
-Ce cauti aici?am intrebat eu,vazandu-l pe Alexandru scotocind prin niste cutii.
In loc de un raspuns el se aproprie de mine si se uita la mine cu ochi nevinovati.
-Voiam doar sa stiu...a spus el dupa o lunga pauza.
-Ce sa stii?i-am spus calma.
-Ceva despre tine...ofta el
-Dar nu stii deja?
Privea in jos.Era un moment de tacere,unul din acelea in care ai vrea sa tipi ca sa o rupi.
-Nu stiu destule!Acum daca ai vrea sa ma scuzi.Trebuie sa plec!spuse el,mergand spre usa.

goth Pictures, Images and Photos" border="0" alt="" />
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.fairiesvampires.com/profile/Lostinthedark

Capitolul 20,21
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Rockoteca Online \m/ :: Happy zone :: Art Spirit :: Creatii Proprii :: Vampirul II -Trandafirul Negru-
Mergi direct la: