Ne-am mutat www.rockoteca.info

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Capitolele 18.19

In jos 
AutorMesaj
Lostinthedarkness
Administrator
Administrator

Scorpion Numarul mesajelor : 649
Varsta : 24
Localizare : Acvanistan
Puncte : 826
Data de inscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: Capitolele 18.19   Joi Mai 21, 2009 4:22 pm

Capitolul 18-In van speram

Stateam lipita de canapea.David se ruga de mine sa beau sange,dar eu il refuzam tot timpul.
Ma uitam in gol si ii vedeam chipul Georgianei inlacrimat.Lacrimile ii curgeau siroaie pe obrajii mici si palizi…iar tipetele ei…
-David,o vreau inapoi!am spus cu lacrimi in ochi.
-O vom aduce!a zis el disperat.
Atunci am izbucnit.
-Dar nu faci nimic!Doar stai si astepti.Ce astepti,naiba stie!Dar fa odata ceva!m-am rastit eu.
El statea ca un miel pe canapea,uitandu-se la mine cu ochii mari.Am fugit in padure,singurul loc unde puteam sta linistita.Dupa ce i-am reprosat lui David ca era nefolositor-asa am dat impresia-m-am simtit mizerabil.In loc sa stau cu el,eu il jigneam,il improscam cu noroi.
Ma uitam la cerul intunecat unde domneau stelele reci si indiferente.Era asa de pustiu,asa de singuratic codrul acela.Un mic zgomot imi atrase atentia.Se auzea dinspre vest,unde se afla bebelusul meu,scancetul ei imi daduse de banuit.
Am intors capul si un animal feroce a sarit pe mine.M-am zbatut in bratele lui,dar nu am reusit sa scap.In intuneric am reusit sa vad o fata ca de lemn,zbarcita si maro.M-am ingrozit cand am vazut-o.Parul ii statea valvoi,iar ochii sticlosi ii fixara pe ai mei.
L-am indepartat cu o impingere puternica.A cazut de pe o stanca-de fapt piatra-si a ramas impietrit.La fel si eu.Ma uitam cu ochii mari si ingrozita la el.
S-a ridicat in picioare si si-a miscat buzele in asa fel incat si-a aratat coltii.
Am fugit speriata,el urmarindu-ma.David deschise usa,eu intrand in casa.David a sarit in fata mea intepartandu-l pe Wendigo.Iar el fugise speriat.
-David,nu mai am nicio speranta!am spus cu un glas tremurat.
-Nu spune asta!a zis el la fel de ingrijorat ca mine.
-David,am repetat numele,daca a venit pentru alta victima?Daca a omorat-o?
Linistea patrunse incet intre noi.David era nelinistit,se misca dintr-un colt in altul,al camerei.
Soneria se auzise si rupse tacerea profunda.David se uita agitat la usa.Eu eram in urma lui.David puse man ape clanta aurita.
A deschis usa si a ramas socat.

Capitolul 19-Dubla Surpriza

Mi-am aplecat capul in pamant.
-Stai linistita!E doar Emilia,spuse el.
Emilia?Numele imi spunea ceva,dare ram nesigura.
-E o fata!Ti-am povestit despre ea,dar se pare ca ai uitat,a zis David nesigur pe el.
Da imi povestise despre ea.Un chip de copil a aparut in fata mea,dar ochii ii erau in lacrimi cand m-a vazut.
-Iris,imi pare atat de rau!spuse ea.
M-a imbratisat cu putere,soptindu-mi incontinuu ca totul va fi bine.
-Imi pare rau dar nu te recunosc,am grait slabita,de la acea imbratisare.
M-am desprins din bratele ei moi,deodata tari.S-a uitat urat la mine cand m-am indepartat.David dintr-un pas a venit spre mine.Si-a pus mana in jurul meu.Emilia se uita acum la mine cu ciuda,invidie.
-Uite,David,spuse ea,am nevoie de ajutorul tau.Putem vorbi intre patru ochi?
David a dat din cap aprobator.S-au indreptat spre biroul lui Marian.El spuse in gand:Nu iti face griji.Voi fi bine!
Dar eu nu eram sigura de asta.Ma uitam dupa ei cu teama.M-am asezat in stil turcesc pe covorul persa adus de Marian acum 100 de ani.
Nu se auzea nimic.Am pasit cu stangacie.David bineinteles ca stia ce faceam.Ei doi vorbeau destul de incet si am putut sa vad un cadru de neinteles:David era aplecat pe scaun,iat Emilia era cu fata foarte aporape de a lui David.
M-am indepartat de usa cu mintea in blanc.Nu credeam ca David era in stare de asa ceva.Am urcat scarile si am impachetat niste haine.
Fara sa zic ceva in gand in legatura cu asta am plecat.Parasisem casa mea,caminul meu ce s-a destramat peste zi.
Mergeam prin ploaie si mi-l imaginam pe David cu Emilia.Am crezut ca voi fi fericita cu David pentru totdeauna,ca voi trai cu el si ne vom iubi asa cum ne-am promis la biserica.
Dar ce s-a intamplat?Vine o fata si ne strica caminul.Acum ca Georgiana a disparut.
Deodata m-am oprit.Am repetat numele fetei in mintea mea si a avut un efect.Aveam un motiv ca sa traiesc.Trebuia sa imi salvez copilul.
Am alergat pana la Cezar s ii-am cerut ajutorul.Vlad voia sa mearga si el.Dar l-am avertizat ca nu va fi usor.

victoria f Pictures, Images and Photos" border="0" alt="" />
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.fairiesvampires.com/profile/Lostinthedark

Capitolele 18.19
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Rockoteca Online \m/ :: Happy zone :: Art Spirit :: Creatii Proprii :: Vampirul III - Lacrimi Uitate-
Mergi direct la: